кнопка запису
УКР

Чи потрібно відвідувати стоматолога під час вагітності?

Бажано відвідувати стоматолога 2-3 рази за період вагітності для профілактичного огляду. Лікар допоможе уникнути або вирішити таку проблему як гінгівіт вагітних (запалення та кровоточивість ясен) та допоможе індивідуально підібрати засоби догляду за ротовою порожниною.

Коли найкраще прийти на огляд?

Краще планувати візит до стоматолога заздалегідь, тобто під час планування вагітності. Лікар проведе ретельну діагностику та визначить необхідність стоматологічного лікування, аби встигнути все «до».

Чи змінюються засоби догляду за ротовою порожниною під час вагітності?

Так. Рекомендовано обирати щітки з м’якою щетиною. Якщо це електрична зубна щітка – то замінити насадки для чутливих зубів. Обов’язково двічі на день користуватися міжзубними йоршиком або ниткою. Засоби гігієни лікар підбирає індивідуально для кожного пацієнта (високий вміст фтору не рекомендований).

 

Чи варто під час вагітності робити професійну гігієну ротової порожнини?

Гігієну  рекомендовано провести на етапі планування вагітності, або ж, при потребі, вже у другому триместрі. При виникненні запалення ясен спершу варто зрозуміти причину: якщо це зубний наліт та камінь, чи гормональні зміни. У першому випадку варто провести професійну гігієну та лікування у стоматолога, у другому випадку –  терапію, яку призначить лікар-гінеколог.

 

Чи можна вагітним лікувати зуби? А канали?

Щодо лікування зубів – зуби лікувати можна, але слід враховувати наступне: під час лікування ми робимо анестезію, тому оптимальним часом є другий триместр.  Майте на увазі – для вагітних пацієнтів ми будемо використовувати виключно анестетики (знеболююча речовина) без адреналіну.

А що ж робити, якщо зуб заболів у першому або третьому триместрі? Одразу звертатись до лікаря, аби у клініці прийняти рішення стосовно лікування.

Чи можна лікувати канали? Щодо лікування каналів – варто враховувати усі ті рекомендації, що й до лікування зубів. Окрім того маємо зважати на наступне: за протоколом лікування каналів необхідно зробити контрольний рентген-знімок.  Під час візиту лікар-стоматолог зможе оцінити доцільність та необхідність рентгенологічного дослідження. Попри те, що використовуємо рентген-апарат останнього покоління Sirona Galileos Orthophos SL, який не має впливу на плід, завжди намагаємось мінімізувати ризики.

Чи можна вагітним робити рентген-діагностику?

Під час візиту лікар-стоматолог зможе оцінити доцільність та необхідність рентгенологічного дослідження. Проте варто мати на увазі, що найнебажаніший період – 4-18 тиждень вагітності (найбільший вплив випромінювання на плід). Оптимальними способами рентген-діагностики є сегментарна візіографія або ортопантомографія. Щодо КТ – рекомендуємо робити його лише у гострих станах чи при травмах.

А як щодо відбілювання зубів під час вагітності?

Відбілювання зубів під час вагітності та лактації заборонено, рекомендуємо відкласти відбілювання на період після завершення грудного вигодовування дитини.
Чому не варто робити відбілювання? Як мінімум є чотири причини:

  1. немає клінічних досліджень щодо відбілювання зубів вагітним жінкам
  2. відбілювання у певних випадках викликає чутливість зубів, що може, у свою чергу, негативно емоційно впливати на майбутню маму та малюка
  3. для зменшення чутливості необхідно вживати знеболюючі засоби, а для вагітних вживання таких засобів не рекомендоване
  4. ремінералізуюча терапія (яка рекомендована після проведення відбілювання) заборонена вагітним та у період грудного вигодовування, адже вагітним заборонено використовувати пасти з вмістом фтору понад 800ппм

Чи можна вагітним встановлювати вініри чи коронки?

Зважаючи на потребу використання анестетиків та тривале перебування у кріслі лікаря-стоматолога під час встановлення вініру чи коронки, рекомендуємо відтермінувати таке лікування на період після пологів. У критичних випадках  лікування може бути проведене за рішенням лікаря.

Чи можна під час вагітності видалити зуб, у тому числі зуб мудрості?

Не рекомендуємо, адже це хірургічне втручання. А хірургічне втручання, знову ж таки, потребує знеболення, приймання антибіотиків та потребує післяопераційної реабілітації. Якщо це не гостра необхідність – краще видалення зуба відкласти.

Чи можна починати ортодонтичне лікування – встановлювати брекети чи елайнери –  під час вагітності?

Рекомендовано відтермінувати початок орто-лікування, оскільки нам буде необхідно провести цілий пакет рентгенологічних досліджень. Також при показах може бути необхідним встановлення додаткових ортодонтичних апаратів чи мікроімплантів, а це потребує анестезії. Якщо ж ти у процесі ортодонтичного лікування та завагітніла – це не буде перешкодою для продовження та закінчення лікування.

І пам’ятай – малюка варто вперше показати стоматологу із появою першого зубчика

    надіслати